Dňa 23. októbra 2024 sa konala v Bratislave úvodná konferencia projektu Digitálne zručnosti pre zelenú budúcnosť Slovenska, ktorú dnes otvoril Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši spolu s predsedom Predsedníctva Národnej koalície pre digitálne zručnosti a povolania SR Máriom Lelovským.
Národný projekt Digitálne zručnosti pre zelenú budúcnosť Slovenska “Digitálna budúcnosť,” ktorý realizuje Digitálna koalícia, je zameraný na podporu a rozvoj digitálnych a zelených zručností ako nevyhnutný aspekt úspešnej implementácie digitálnej a zelenej transformácie pre nasadenie špičkových digitálnych technológií a budovanie odolnej spoločnosti. Reaguje na Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2023 – 2026.
„Digitálna transformácia Slovenska a potreby vyplývajúce z priemyselnej a zelenej transformácie prinášajú nevyhnutnosť spájania podnikateľského sektora so samosprávami a orgánmi verejnej moci. Na to, aby Slovenská republika zostala relevantným kľúčovým hráčom v turbulentne meniacej sa digitálnej ekonomike je nevyhnutná potreba vzdelávania a zvyšovanie úrovne digitálnych a zelených zručností,“ uviedol minister Richard Raši.
Národný projekt Digitálna budúcnosť reflektuje na požiadavky v oblasti zvyšovania povedomia o digitálnej a zelenej transformácii, zohľadňuje aktuálne požiadavky meniaceho sa trhu práce a zároveň poskytne návod na hodnotenie digitálnych a zelených zručností zamestnancov a ako plánovať ich vzdelávanie a odborný rast.
“Cieľom národného projektu Digitálna budúcnosť je podporiť organizácie a ich predstaviteľov na nové pracovné postupy a zabezpečiť hladký proces zvyšovania kvalifikácie a dosiahnutia vyššej úrovne digitálnych a zelených zručností zamestnancov. Preto sa chceme primárne zamerať na riadiacich pracovníkov celého spektra nielen v podnikateľskom sektore ale aj štátnej a verejnej správy, ktorí by mali pripraviť svojich zamestnancov a svoje organizácie na budúcnosť. Práve riadiaci pracovníci sú kľúčovými nositeľmi zmien akýchkoľvek procesov,” povedal Mário Lelovský.
Počas trvania národného projektu budú realizované odborné podujatia na celoslovenskej úrovni so zameraním na reflektovanie špecifických potrieb regiónov. Obsahom podujatí bude návod ako úspešne zvládnuť digitálnu a zelenú transformáciu. Cieľom národného projektu je prispieť k zvyšovaniu úrovne digitálnych a zelených zručností a zároveň reflektovať na potreby vyplývajúce z dvojitej transformácie. Projekt je venovaný nielen inštitúciám verejnej a štátnej správy ale aj podnikateľskému sektoru.
Digitálna budúcnosť zohľadňuje potreby plnenia strategických cieľov Slovenska v oblasti digitalizácie, ale zároveň reflektuje na potreby, požiadavky a odporúčania Aliancie sektorových rád, ktorá poskytla odborné znalosti 32 expertov sektorových rád.
“Aliancia sektorových rád ako významný partner národného projektu Digitálna budúcnosť aktívne spolupracuje na príprave a realizácii projektu s cieľom prinášať systémové riešenia v súvislosti s meniacim sa trhom práce ale aj aktuálnymi potrebami jednotlivých povolaní v rámci širokého spektra národného hospodárstva.” uviedla predsedníčka Správnej rady Aliancie sektorových rád, Danica Lehocká.
V rámci konferencie predstavil GR ASR Andrej Klimant budúci inovovaný systém akreditácií pre potreby vzdelávania dospelých, ktorý bude založený na odbornom dohľade sektorových rád nad kvalitou samotného vzdelávania a jednoduchosti pre užívateľov, založenej na tzv. one-stop-shop princípe, kde záujemca dostane všetky informácie na jednom mieste.
Štátny tajomník MPSVaR SR Marián Valentovič a štátny tajomník MŠVVaM SR Slavomír Partila zdôraznili narastajúci význam ASR pre celoživotné vzdelávanie a jeho prepájanie s trhom práce.




